Pár základných údajov o činčile a ich chove
Činčila Juhoamerická (Chinchilla lanigera)
Výskyt: vysokohorské oblasti Ánd severnej Ameriky
Telesné rozmery: 500-750g, 25-26cm,dĺžka chvostu 18cm...činčily sa dožívajú 10-15r., vo velmi dobrých podmienkach i 20r.
Povaha činčíl: Činčily sú nočné tvory, počas dňa skôr spia. Nie sú tak krotké ako zajac a len sem tak k človeku pribehnú, keď si ich nevšíma. Nie sú vhodné pre deti na hranie, sú skôr na pozorovanie, keďže na rukách moc nevydržia, vždy budú chcieť uniknúť. Nedajú sa vodiť na vodítku ako zajace, lebo by nielen nespolupracovali, ale mohli by ste im aj polamať hrudník. Činčily sú pomerne zdravé zvieratá, majú radi pohyb, skákanie a skúmanie okolia. Ak máte problém porozumieť zvukom vašej činčilky, skúste si pozrieť tento odkaz a možno tam nájdete odpoveď : cincilavdome.wz.cz/Zvuky.html
Ubytovanie: Činčily by sa mali chovať pri teplote 18-22 stupňov, nie nižšia, a nemali by byť pri okne, kde je prievan, aby neprechladli. Z toho, čo som čítala viem, že niektorí chovatelia chovajú činčily i pri teplote 14 stupňov, ale ak je aj teplota nižšia, nesmie byť v priestore prievan, z neho môžu dostať zápal plúc. Činčily sú vhodné len na chov v interiéri, nie vonku na záhrade a podobne! Nemôžu behať po vonku, lebo by tam mohli zjesť trávu a iné nevhodné veci, prechladnúť alebo nachytať parazitov. Čo sa týka veľkosti klietky, dlho som hľadala ideálne rozmery klietky pre viac činčíl a našla som veľmi dobrý príspevok na fóre cincila.com, z ktorého sama vychádzam:,, Minimálním prostorem, ve kterém lze chovat 1ks činčily jihoamerické je 0,2 m3, přičemž minimální plocha základny není menší než 50x50cm a výška není nižší než 60cm. Pro každou další činčilu je její minimální prostor násoben koeficientem 0,8.
Základní prostor pro jednu činčilu + základní prostor pro jednu činčilu násoben 0,8 = prostor pro dvě činčily. (0,2m3) + (0,2 m3 x 0,8) = (0,36 m3)
U odstavných klecí pro mláďata je koeficient 0,6 "..... Samozrejme, čím väčšia, tým lepšie. Klietku si možno vyrobiť aj doma zo starej skrinky. Do klietky by sa mali umiestniť poličky, konáre z jabloňe, hrušky, vŕby ( nie čerešňa, marhuľa ani smrek a stromy, čo majú veľa živice), nádobka na piesok (tú nenechávam v klietke,lebo si z nej urobia záchod,navyše by v klietke nemali byť plastové veci,činčily ich budú ohrýzať a môže ich to zabiť), misky na potravu, napájatko. Činčila nemôže v klietke bývať so zajacom, lebo by jej zadnými nohami mohol preraziť hrudník a tiež ju nakaziť parazitmi, rovnako ani s žiadnym iným zvieraťom. Fotky mojich klietok sú v záložke vľavo na mojej stránke.
Strava: Základom potravy sú granule pre činčily, tvrdé pelety, seno a voda. Žiadne zmesy pre králiky a škrečky a žiadne zrno, kukurica, slnečnica, orechy! Činčila by mala mať vždy k dispozícii seno, je dobré na trávenie. Ako pamlsky možno v malom množstve podávať: sušené šípky, goji, hrachové a ovsené vločky, svätojánsky chlebík, vojteška, sušené alebo kúsok čerstvého jabĺčka, sušená mrkva, tvrdý chlieb-len veľmi málo a občas. Nič surové-trávu, listy a podobne, lebo by sa z toho zduli a mohli by uhynúť. Vhodné sú i rôzne sušené bylinky: púpava, žihľava, jahodníkové listy a listy z malinníku, dobré sú i malé vetvičky z vŕby, hrušky a jabloňe na ohryzávanie. Doporučujem objednávať z www.cincila-eshop.paft.sk/ treba napísať pani Lucii Lučeničovej na cincila.eshop@gmail.com.
Ochorenia: Najčastejšie tráviace problémy: zápcha alebo hnačka. Pri zápche podávať hrozienka alebo čerstvé jablko, prípadne do litra vody dať lyžicu jablkového octa a toto dať do napájačky. Pri hnačke len suchú potravu. Zároveň je vhodné jej dopriať viac pohybu, ak neústúpi tráviaci problém,vhodné je podať probiotiká, len zmiešať v malom množstve vody, probiotiká pre hlodavce su napr. Protexin, dá sa objednať cez internet, je vhodné ho mať po ruke, podľa mňa je na zápchu a nechutenstvo najlepší a po prevoze veľmi účinný. Ochorenie srsti- pleseň, pri vlhkom prostredí, prejavuje sa vypadávaním srsti a holými miestami - lieči sa fungistopom, práškom, prípadne niektoré miesta sa môžu porieť Canestenom, ale ten si činčily môžno budú olizovať. Problémy so zúbkami sa riešia predmetmi na obhrýzanie-siporex kocky, konáre ( jabloň, hruška, lieska..) a pod., na vážnejšie problémy so zúbkami je vhodné sa obrátiť na veterinu v Brne, kde sú na to špecialisti..
Rozmnožovanie:
Ak si nie ste istý pohlavím vašek činčilky, tu si moôžete pozrieť,ich odlíšenie: https://www.zoofarma.cz/cincily/?str=19
Ruja činčíl prebieha počas roka vždy po 28 - 35 dňoch, trvá 2-3 dni. Samica je kotná 111 dní, + - 3 dni. Samice zvýšia svoju hmotnosť v druhej polovici gravidity o 50 - 120 g. Počet mláďat je 1-6, najčastejšie to však býva len 1-3, samice dokonca majú funkčné len 4 bradavky z 6, čo majú.. Pri väčšom počte mláďat je nutné dokrmovanie mačacím alebo psím mliekom. Mláďatá sú dobre osrstené, vidia a majú už vyvinutý chrup. Ich hmotnosť je 30 - 60 g. po odstavení (2 mesiace) je hmotnosť mláďat 200-300 g.Mláďatá musia zostať pri matke minimálne do 2mes.a váhy min.250g, ideálne aspoň 2,5mes. a váhu osobne považujem za ok na oddelenie tak 285-300g. Na začiatku ruje samička vypustí jednu voskovú,rujovú zátku a po úspešnom napárení možno nájsť po 3 dňoch rovnakú zátku, ktorá už znamená, že samička otehotnela, často ju zjedia alebo sa stratí v podstielke, prikladám foto zátky, ktorú som našla ja po Amabel a aj po Lei a hned na to som našla rovnakú, po 116 dňoch mali obe mladé, obe prenášali, obe boli i prvorodičky, bežne sú zátky väčšie a užšie.
Pohlavne dospievajú vo veku 5 - 8 mesiacov , ale často môže byť činčilka plodná už od 3mes. a preto sa musia mláďatá vždy po tomto čase oddeliť!! Hrozí inak napárenie veľmi mladej samičky od otca alebo, že syn nakryje matku, čo má za následok buď úhyn mladej samičky pri pôrode alebo narodenie mláďat s genetickými vadami. Preto niekedy krútim hlavou, keď vidím predávať matku spolu s 8mes.synom, prípadne brata a sestru, čo majú uz 5mes.a bývajú spolu, je to úplne nevhodné! Samičky môžu ísť k samcovi až v 9 mes. s váhou aspoň 550g a viac, ideálne cez 600g, pretože do tohto času potrebujú samičky dostatok síl a vápnika pre vlastný rast, ktorý by inak vchádzal do mláďat, samičky s nižšou váhou nie sú na chov vhodné, nemusia mať silu na vytlačenie mláďat. Ak má samička dva vrhy hneď za sebou a nie je v dobrej kondícii, nemá dosť vysokú váhu, spadla na váhe a pod. alebo mala početné vrhy je vhodné pred ďalším vrhom samca oddeliť, treba k jej poslednému dátumu vrhu pripočítať cca 108dní a v ten deň samca oddeliť, inak ju môže napáriť hneď tretíkrat, hneď ako porodí, čo samičku vyčerpáva. Ak mala po sebe napr.dva vrhy jedináčikov a je veľká a zdravá nie je to nutné, keďže samičky si niekedy dávajú samé pauzu. Samček sa pridá po odchove mláďat alebo sa musí nechať v menšej klietke vnútri klietky kde býva samička, keďže môžu na seba zabudnúť kľudne už po jednom, dvoch dňoch a samička bude brániť mladé a samca zraniť prípadne samec môže ublížiť mladým.
Ak niekto zvažuje kúpiť k samčekovi samičku, ktorá má už cez 3-4r., tak sa ubezpečte, že daná samička už aspoň raz v živote rodila, pretože samička musí aspoň raz do svojich 3-4rokov rodiť, inak ju už nemôžete dať k samčekovi, pretože ak bude rodiť v 5r.poprvýkrát, môže mať komplikácie, ale nie je to pravidlo. Ak už mala aspoň raz mladé, tak je to v poriadku. Činčily sú plodné ešte vo vysokom veku (10 - 12 rokov). Ak niekto zvažuje chovať dve samicke a jedného samca, tak tieto samicke by sa mali poznať od malička, aby sa nebili.
Ak máte párik a zvažujete prikúpiť inú samičku, verte , že to bude na dlho, samičku v páre musíte oddeliť pred pôrodom od samčeka a nechať ju samú, kým odchová mladé, tak docielite, že samička určite nebude tehotná, nestačí to urobiť po pôrode, keďže párenie nasleduje inheď po pôrode. Po odstavení mláďať ju môžete skúsiť zoznámiť s novou samičkou, ktorá však musí byť dostatočne veľká, aby boli viacmenej seberovné, žiadne mláďa, to by mohla samička zabiť. Keď si budú rozumieť, môžete pridať samčeka po 2-3mes. s tým, že nová samička musí mať minimálne 9-10mes. a váhu 550g.
Kombinácia dva samci a jedna samicka je nevhodná, pretože samci sa môžu o samicu pobiť a zabiť. Preto ak sú aj v klietke dva samci, nemala by byť na blízku v miestnosti iná samica. samčekov je najvhodnejšie zoznámiť kým sú mladí, do 1r., zoznámiť dvoch dospelých starších samcov môže byť už problematické rovnako ako zoznamovanie dvoch dospelých samíc, ktoré sa jednoducho nemusia zniesť nikdy.
Ak chcete vedieť, aké farby sa Vám môžu približne narodiť, skúste použiť túto kalkulačku farieb: silverfallchinchilla.com/genetics/ChinCrossCalculator.aspx
Farebné mutácie:
Existuje až vyše 120 farebných mutácií, preto uvediem len pár základných. Viacero základných mutácii najdete aj tu : mimazlicci.blog.cz/en/0809/barvy-cincilek
Štandard- Je základná klasická farba, pôvodné divoké sfarbenie. Činčila je šedá, má biele bruško, čierne oči a uši.
Wilson White- Je biela, má čierne uši a oči. Mozaiky sú podobné, len majú na sebe viac šedých fľakov. Silver white je biela so šedým nádychom.Rovnako vyzerá i white ebony, ale má aspoň jedného rodiča ebony, to znamená, že môžu mať tmavšie znaky (i nemusia) a najmä sa im môžu v budúcnost rodiť i tmavé ebony mláďatá. Žiadna činčila obsahujúca biele/white sfarbenie sa nesmie krížiť s činčilou s bielym sfarbením/s inou white, kvôli letálnemu-smrteľnému faktoru! Ktorý spôsobuje úhyn mláďat a ohrozuje samicu.
Pink White- Je celá biela, má červené oči a ružové uši, jeden z rodičov je beige. Rovnako vyzerá White beige ebony (White tan), ale ten má aspoň jedného rodiča ebony a môže mať tmavšie hnedé flaky. Na fotke je White tan velvet. Pink je podobný, ale oveľa svetlejší.
Beige, béžová- Má viac odtieňov. Hetero beige je tmavšia béžová, Homo beige-blond je velmi svetlá, blond srsť. oba majú biele bruško, ak ho nemajú biele jedná sa o beige ebony = tan. Keď sa takáto béžová kríži s bielou môže tak vzniknúť hore uvedený pink white (alebo white tan, ak je jeden rodič ebony). V kombinácii dvoch blond činčíl sa narodí vždy len blond.
Black a Brown velvet- Vyznačuje sa tmavou maskou, závojom na chrbáte, pri black velvet je čierny, pri brown velvet hnedý. Jeden rodič je vždy akýkoľvek velvet. Ich bruško je biele. Žiadne dva velvet jedince sa nemôžu navzájom krížiť, kvôli letálnemu faktoru! Velvet môže byť v podstate skoro každá farebná mutácia, napr. ebony velvet, white tan velvet, tan velvet, pri bielej alebo veľmi tmavej čiernej (EDE) činčilke sa závoj nedá dobre vidieť, preto spoľahlivejšie sa velvet určí podľa chlpatejších nôh pri pohľade zospodu i zvrchu na zadnú nohu. Kvalitní velveti majú pekne gulatú hlavičku. Samotné označenie velvet znamená, že mláďa po rodičovi zdedilo velvetiu masku, velveti nemusia byť len základné farby ako black velvet a brown velvet, existujú i white velvet, ebony a tan velveti, v podstate velvet môže byť akákolvek iná mutácia, ktorá na to spĺňa podmienky. Na foto black velvet a white velvet.
Violet a safír- Sú recesivné farby,to znamená, že na to, aby ste odchovali violeta potrebujete pár, kde obaja sú nositeľmi violet génu (VC-violet carrier).. Ak je napr. aspoň jeden rodič violet (prvý obrázok), tak každé jeho mláďa bude VC- violet carier, bude nosič génu violet a pri skrížení s iným violet alebo s činčilkou, čo je tiež VC sa môže narodiť violet. Ak je v páre jednen rodič len VC a nie priamo violet a druhý rodič nie je vôbec VC, tak mláďatá môžu byť i nemusia byť VC je to 50 na 50, preto sa označujú i 50%VC alebo ev.VC a dá sa to zistiť len pri ďalšom skrížení s VC činilou, podľa toho či sa vo vrhu narodí niekedy violet. Všetky pravidlá platia rovnako pre safírov (druhý obrázok je safír, tretí white safír), nosič safír génu- SC. Platí to rovnako pre white violetov/white safírov, beige violetov/safírov i ebony violetov/safírov, čiže všetky mutácie s nimi spojené.
Violet alebo afro violet má šedo fialovú farbu s rôznou intenzitou a odtienom. Pri skrížení dvoch SC,VC (BDC) činčíl môže vzniknúť činčila Blue Diamond (violet safír)- modrý nádych a ušká. Tieto činčilky sú pomerne vzácne (150-500e, podľa kvality) a ich ceny sú pomerne vysoké i keď sa ich chov zvyšuje a ceny klesajú, žiaľ i kvalita :-/ BD je na poslednej fotke .
Ebony činčilky- Extra dark/dark/medium/light ebony- Patria k tiež k základným farbám. Sú činčilky, ktoré v sfarbení light vyzerajú podobne ako štandard, ale majú tmavé bruško. Medium je tmavší, potom dark-tmavý a extra dark je úplne celý čierny. V spojení s beige činčilou vznikne- light/medium/dark/extra dark Tan-chocolate ...Na prvej fotke je dark ebony, čiže tmavá ebony, ale stále sú boky a niektoré miesta svetlejšie a na druhej foto je extra dark ebony, čiže najčiernejšia možná mutácia bez žiadneho náznaku svetlejších chlpov. Tretia foto je dark beige ebony/dark tan, čiže odtieň ako činčilka na prvej foto spojená s béžovou. Posledná foto je mláďatko chocolate, teda odtieň tmavosti ako samička na druhej fotke, ale taktiež spojená s béžovou. Myslím, že často sa tieto činčilky označia chybne, keďže každý farbu posudzuje inak, niekto môže v dark ebony vidieť extra dark alebo v medium/dark tanovi čokoládu ( niektorí to robia schválne pre navýšenie ceny :-/ ), títo tani sú typickí tým, že sa narodia tmaví, potom svetlajú a potom v 3-4mes.začínajú opäť tmavnúť, preto pri kúpe mláďatka sa ťažko určuje ako činčilka dotmavne a preto čoko je podľa mna pomerne vzácna, sama takú chcem už dlho a neúspešne, ale uvidíme tento rok možno takú prinesie :) Pri krížení recesivných mutácii vyšsie s ebony, môže potom vzniknúť napr. violet ebony, na poslednej fotke je violet ebony (zároveň TOV)
Royal Persian Angora